علت به هم خوردن تنظیمات کرکره برقی

علت به هم خوردن تنظیمات کرکره برقی : کرکره‌های برقی در حال حاضر به‌عنوان یکی از تجهیزات مهم در خانه‌ها و ساختمان‌ها میباشد. این سیستم‌ها با استفاده از موتورهای برقی و کنترل های خاص، قابلیت باز‌و‌بسته شدن اتوماتیک را به کاربران می‌دهند، اما متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که تنظیمات کرکره برقی به‌ طورناگهانی بهم می‌ خورد و عملکرد صحیح خود را از دست می‌دهد. در این مقاله از سرویس دُر، به بررسی علت بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی می‌پردازیم.

علت بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی

 

بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی ممکن است به دلایل زیرباشد:

عدم استفاده از کاور موتور کرکره برقی

سفت نبودن لیمیت‌ها

عدم استفاده از کرکره برقی برای مدت طولانی

فرسایش قطعات

عدم هماهنگی و تعادل در حرکت چرخ‌ دنده‌ها

خراب شدن رسیور

شکستن چرخ‌دنده‌های پشت موتور

 

علت به هم خوردن تنظیمات کرکره برقی

چرا تنظیمات کرکره برقی بهم خورده است؟

عدم استفاده از کاور موتور کرکره برقی

اگر کاور موتور کرکره برقی نصب نشود، اشیا خارجی روی لیمیت سوئیچ‌ها سقوط کرده اند و باعث بهم خوردن تنظیم کرکره برقی شده اند.

راه‌حل:

برای جلوگیری از این مشکل باید کاور موتور را نصب کرد.

 

سفت نبودن لیمیت‌ها

در برخی موارد، بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی به‌ دلیل سفت نبودن لیمیت‌ها اتفاق می افتد؛ زیرا لیمیت‌ها به‌عنوان محدوده‌هایی تعریف شده‌اند که حرکت کرکره برقی را محدود می‌کنند و از بهم خوردن تنظیمات جلوگیری می‌کنند. در صورتی که لیمیت‌ها به‌ درستی سفت نشده باشد، کرکره برقی، در هنگام حرکت به اندازه‌ای بالا یا پایین می‌رود که باعث بهم خوردن تنظیمات می‌شود.

راه‌حل:

برای رفع این مشکل، باید لیمیت‌ها را سفت کرد.

3. عدم استفاده از کرکره برقی برای مدت طولانی

اگر مدتی از کرکره برقی استفاده نشود، چرخ‌ دنده‌ها به کندی حرکت می کنند و حتی با صدا همراه است.

راه‌حل:

برای رفع این مشکل، می‌توانید با روغن‌کاری کرکره برقی به شیوه صحیح، مانع ایجاد صدا شوید و چرخ‌ دنده‌ها را به ‌راحتی حرکت دهید.

 

فرسایش قطعات

نفوذ رطوبت به اجزای کرکره برقی باعث زنگ‌ زده شدن آن می‌شود و این زنگ ‌زدگی باعث میشود حرکت چرخ‌دنده‌ها با مشکل رو‌به‌ رو شود و تنظیمات ارتفاع کرکره برقی بهم بخورد.

راه‌حل:

در این صورت نیز می‌توانید با روغن‌کاری، مشکل حد بالا و پایین کرکره برقی را حل کنید.

عدم هماهنگی و تعادل در حرکت چرخ‌دنده‌ها

زمانی که چرخ‌دنده‌ها تعادل نداشته باشند، تنظیم کرکره برقی بهم می‌خورد و حرکت آن دچار مشکل می‌شود.

راه‌حل:

از یک کش پول برای چرخاندن دور چرخ‌دنده ‌ها وایجاد تعادل میان آن‌ها استفاده کنید.

نحوه تنظیم کرکره برقی

6. خراب شدن رسیور

اگرتنظیم رسیور بهم خورده و یا ایرادی در آن پیداشده است ارتفاع کرکره برقی بالا و پایین می‌شود و تنظیمات دستگاه بهم میخورد.

راه‌حل:

ابتدا مطمئن بشید که کابل‌ها و اتصالات بین رسیور و کرکره برقی به ‌درستی و بدون خرابی متصل شده باشند. در صورت خرابی یا اتصال نادرست، آن را تعمیر یا تنظیم کنید.

بعضی از رسیورها دارای گزینه‌ای برای بازنشانی به تنظیمات کارخانه هستند. این کارممکن است موجب رفع مشکلات ناشی از تنظیمات نادرست شود. برای انجام بازنشانی، به دفترچه راهنمای رسیور خود مراجعه کنید و طبق دستورالعمل‌های آن عمل کنید.

7. شکستن چرخ‌دنده‌های پشت موتور

در صورتی که ضربه‌ای به چرخ‌دنده‌ها وارد شود، امکان آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد.

راه‌حل:

در این صورت می‌توانید از تعمیرکاران سرویس دُر برای عیب‌یابی کرکره برقی‌ خود کمک بگیرید.

 

علت شکستن چرخ‌دنده‌های موتور کرکره برقی

نحوه تنظیم کرکره برقی

 

در کرکره برقی، میکروسوئیچ نقش اصلی در تنظیم حد بالا و پایین آن را دارد. برای تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی، ابتدا باید میکروسوئیچ را در جعبه موجود در سمت راست کرکره برقی پیدا کنید و سپس با چرخاندن پیچ‌های داخل میکروسوئیچ، ارتفاع کرکره برقی را تنظیم کنید. برای تنظیم حد بالا از پیچ سمت راست و برای تنظیم حد پایین از پیچ سمت چپ استفاده کنید.

کرکره برقی هنگامی که به‌ درستی نصب شود، تقریبا غیرقابل نفوذ است و ایمنی را برای شما و عزیزانتان فراهم می‌کند. در بازار ایران، کرکره برقی در انواع مختلفی مانند ساید و توبولار تولید و عرضه می‌شود و نحوه تنظیم آن‌ها در هر نوع متغیر است. در تنظیم درب کرکره برقی باید فاصله کرکره برقی تا سقف را در نظر بگیرید تا برخوردی با سقف اتفاق نیفتد و کرکره برقی به‌راحتی بالا و پایین برود.

روش تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی توبولار، به این صورت است که میکروسوییچ‌های موتور توبولار دارای دو پیچ هستند که بر روی بدنه کرکره برقی توبولار قرار گرفته‌اند.

این دو پیچ صرفا جهت تنظیم حد بالا و پایین آن استفاده می‌شوند. روی هر یک از این دو پیچ، علامت‌های + و – قرار داردکه نشان‌دهنده چرخش در جهت مثبت و منفی است.

برای تنظیم درب کرکره برقی و تنظیم ارتفاع تیغه‌ها و حد بالا و پایین آن، با استفاده از آچار میکروسوئیچ و چرخاندن پیچ‌ها، می‌توانید در کرکره برقی تنظیمات لازم را انجام دهید.

با چرخاندن پیچ‌های میکروسوئیچ به سمت مثبت و منفی، ارتفاع درب کرکره برقی را تنظیم کنید.

 

 

 آموزش تنظیم میکروسوئیچ کرکره برقی

 

در موتور کرکره برقی، دو بخش اساسی به نام‌های (میکروسوئیچ قطع‌کن )و (چرخ دنده قطع‌کن) وجود دارد. وظیفه میکروسوئیچ کرکره برقی، تثبیت کرکره برقی در جایگاه مورد نظر است، در حالیکه چرخ دنده قطع‌کن، کنترل توقف حرکت کرکره برقی را بر‌عهده دارد.

برای تنظیم میکروسوئیچ کرکره برقی، اگر بخواهیم کرکره در حالت بالا ایستاده باشد، میکروسوئیچ را به‌سمت راست تنظیم می‌کنیم و اگر بخواهیم دستگاه در حالت پایین ایستاده باشد، میکروسوئیچ را به سمت چپ تنظیم می‌کنیم.

بنابراین، برای تراز کردن حد بالا و پایین کرکره برقی با استفاده از ریموت، ابتدا دکمه توقف در ریموت کرکره را فشار می‌دهیم.

 سپس اگر بخواهیم ارتفاع کرکره را برای حد بالا تنظیم کنیم، پیچ میکروسوئیچ را به سمت راست می‌چرخانیم.

برای تنظیم ارتفاع کرکره برقی با ریموت برای حد پایین نیز همین مراحل را طی می‌کنیم، با این تفاوت که در مرحله آخر، میکروسوئیچ را به سمت چپ می‌چرخانیم.

چرا تنظیمات کرکره برقی بهم خورده است؟

 

با استفاده از ریموت کرکره برقی، می‌توانید موتور آن را به ‌راحتی تنظیم کنید.:

با فشار دادن دکمه‌های SET و Down روی ریموت، کابل تنظیم را به‌حالت تنظیم قرار دهید.

دکمه SET را فشار دهید تا تیغه‌های کرکره برقی یک‌بار به‌صورت کامل بالا و پایین بروند.

حالا کرکره را به موقعیت پایینی ببرید و دکمه SET را نگه دارید و موقعیت تیغه‌های کرکره را تنظیم کنید.

سپس کرکره برقی را به موقعیت بالایی ببرید و دکمه SET را فشار دهید تا کرکره دو بار به‌صورت کامل بالا و پایین بروند.

حالا تیغه‌ها و حد بالا و پایین کرکره برقی به‌طور ایده‌آل و مناسب تنظیم شده‌اند.

برای تنظیم مجدد تنظیمات موتور روی کابل تنظیم، دکمه SET و دکمه فلش پایین را هم‌ زمان فشار دهید.

با این مراحل، می‌توانید به ‌راحتی تنظیمات موتور کرکره برقی را انجام داده و بدون هیچ مشکلی از آن برای تنظیم کرکره استفاده کنید.

جهت رفع مشکل بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی با کجا تماس بگیریم؟

 

علت بهم خوردن تنظیمات کرکره برقی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله عدم تنظیم صحیح اولیه/خرابی در سیستم موتور/عدم تطابق بین کابل تنظیم و موتور/یا مشکلات فنی دیگر… در صورت بروز این مشکلات، می‌توانید از خدمات سرویس دُراستفاده کنید. سرویس دُریک مرکز حرفه‌ای و قابل اعتماد است که به شما در رفع مشکلات کرکره برقی کمک می‌کند. خدمات سرویس دُرعبارت است از:

بررسی و تشخیص مشکل: تیم فنی سرویس دُربا استفاده از تجهیزات و دانش فنی مورد نیاز، مشکلات موجود را بررسی و تشخیص می‌دهند.

تعمیر و نگهداری: در صورت تعمیر قابل انجام، تیم فنی سرویس دُربه تعمیر کرکره برقی شما می‌ پردازد و راهکارهای نگهداری صحیح را به شما ارائه می‌دهد.

جایگزینی قطعات: در صورت لزوم، سرویس دُرقطعات معیوب کرکره برقی را با قطعات جدید و اصلی جایگزین می‌کند.

آموزش و مشاوره: تیم فنی سرویس دُربه شما آموزش‌های لازم را درزمینه استفاده صحیح از کرکره برقی و نحوه تنظیم آن ارائه می‌دهد.

پشتیبانی فنی: پس از انجام خدمات، سرویس دُرپشتیبانی فنی را برای شما فراهم می‌کند و در صورت بروز مشکلات بعدی، به شما کمک می‌کند.

خدمات سرویس دُربا تیم فنی مجرب و تجهیزات حرفه‌ای، به شما اطمینان می‌دهد که مشکلات کرکره برقی شما به‌درستی تشخیص داده و رفع می‌شوند. برای بهره مندی از این خدمات می‌توانید با شماره 09126756940 تماس بگیرید.

پیمایش به بالا
تماس