نصب درب اتوماتیک

سرویس و تعمیر جک پارکینگ

سرویس و تعمیر جک درب پارکینگ:

کرکره برقی و جک درب پارکینگ همانطور که از اسمش پیداست یکی از لوازم برقی است که برای راحتی آدم ها اختراع و ساخته شده است که مورد استفاده قرار می گیرند و سهولت و آسانی کار را برای شما کاربران به ارمغان می آورد.

اگر بر روی درب خود یک جک نصب کنید خیال شما از بسته شدن ناگهانی درب و یا حتی بسته نشدن آن راحت خواهد شد.

عملکرد خوب جک اتوماتیک پارکینگی که از آن تحت عنوان جک درب ریموت کنترلی و جک برقی نیز یاد میشود در تبدیل یک درب معمولی پارکینگ به یک درب اتوماتیک باعث شده که به یکی از وسایل پرکاربرد تبدیل شود.

جک اتوماتیک پارکینگی همانند دیگر محصولات اتوماتیک ممکن است خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. جک ها از قطعات متحرک متعددی تشکیل شده است که برای بالا بردن و پایین آوردن درب به طور ایمن و کارآمد طراحی شده است.

نصب نادرست جک ها بر روی درب، تراز نبودن آنها، برخورد ضرباتی به جک درب و یا عوامل دیگری موجب بروز مشکلاتی می شود. در این مقاله برخی از رایج ترین مشکلات جک درب پارکینگ ها را با هم بررسی می کنیم.

سرویس جک های پارکینگی:

جک پارکینگی بسته به نوع و مدل آن می‌تواند در بازه های زمانی مختلفی نیاز به سرویس داشته باشد. نگهداری و سرویس جک پارکینگ با توجه به هزینه های زیاد تعمیر قطعات آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

گاهی جک پارکینگ با مشکلاتی روبرو می شود و مانند هر محصول دیگری نیاز به نگهداری و سرویس دارد.

سرویس دوره ای جک های پارکینگی موجب می‌شود تا چنانچه جک درب دچار اختلال جرئی شده باشد به سرعت تشخیص داده شود و برطرف شود تا ایراد دستگاه حادتر نشود و سایر اجزا نیز آسیب نبیند. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت این است که شما باید ضمن انجام سرویس های دوره ای در نگهداری جک پارکینگ نیز کوشا باشید.

مراحل سرویس جک پارکینگ:

هنگام سرویس جک درب پارکینگ برای جلوگیری از جرقه زدن و خرابی دستگاه باید تمام سیم کشی ها و اتصالات آن مورد بررسی قرار بگیرد. درب های اتوماتیک باید کاملاً روان و بدون هیچ صدای غیر معمول و بدون وجود هیچ فشاری بر جک ها باز و بسته شوند. حتما سیم ها، کابل ها، تسمه ها و زنجیرها را مرتب بررسی کنید تا در صورت فرسودگی توسط تکنسین ماهر تعویض شود.

در صورت شکسته شدن و آسیب دیدن غلطک ها، باید سریع تعویض شوند ولی به طور کلی تعویض غلطک های فلزی و پلاستیکی حداقل دو بار در سال توصیه می شود.

از شستشوی جک با آب به شدت پرهیز کنید و به جای آن هر از چند گاهی سطح جک را توسط دستمال نرم دار غبار آن را پاک کنید. حتما برای تمیز کردن جک درب پارکینگ از یک دستمال نم دار استفاده کنید. شما می توانید با تمیز کردن درب پارکینگ از بروز پوسیدگی و زنگ زدگی زودهنگام این قطعه جلوگیری کنید.

سعی کنید از ورود حشرات به مرکز کنترل جک پارکینگ جلوگیری کنید. جعبه مدار کنترل جک درب پارکینگ را بررسی کنید و در صورت مشاهده تارهای عنکبوت در کنار آن حتماً تار هارا پاک و تمیز کنید زیرا وجود حشرات در داخل جعبه مدار کنترل جک های درب پارکینگ می تواند باعث بروز اتصال در مدار و همچنین سوختگی بعضی از قطعات و بخشهای داخلی آن شود.

قطعات مکانیکی جک درب پارکینگ را روغن کاری کنید. این موضوع یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین نکته برای کاهش نیاز جک درب پارکینگ به تعمیر می باشد. شما می توانید با روغن کاری قطعات جک درب پارکینگ باعث طولانی تر شدن عمر مفید آنها شوید. برای این منظور می توانید قطعات مکانیکی از قبیل گیربکس را گریس کاری و سایر قطعات از جمله شفت را روغن کاری کنید.

چگونگی باز و بسته شدن درب پارکینگ را بررسی کنید و به صدای آن گوش دهید در صورتی که مشاهده کردید در هنگام باز و بسته شدن درب پارکینگ صدای نا معقول از آن می آید یا درب مانند قبل به خوبی باز و بسته نمی شود و صدای خاصی از آن تولید می‌شود ممکن است جک های درب پارکینگ دچار مشکل و یا خرابی شده باشند در این صورت بهتر است با یک تعمیرکار جک درب پارکینگ تماس حاصل فرمایید.

پیچ های شل شده را سفت کنید. بعد از مدتی استفاده از درب های اتوماتیک پارکینگی ممکن است بعضی از پیچ های مربوط به بخش های متحرک یا حتی ثابت درب از جمله پیچ های اصلی تشکیل دهنده جک پارکینگ شل شوند. هر چند وقت یکبار می توانید از سفت بودن قطعات متحرک درب پارکینگ توسط آچار بوکس مطمئن شوید.

این پیچ های شل شده می تواند در باز و بسته کردن درب برقی پارکینگ ایجاد اختلال و خرابی نماید پس شما می‌توانید با سفت نمودن این پیچ های شل شده از بروز این مشکل جلوگیری کرده و باعث طولانی تر شدن عمر مفید درب برقی پارکینگ شوید.

مشکلات رایج و قابل تعمیر جک درب پارکینگ:

یکی از رایج‌ترین علتهای باز نشدن درب خرابی ریموت کنترل می باشد. اگر در صورت فشار دادن ریموت درب باز شود اماچراغ نور ضعیف باشد اشکال از باتری می باشد اما در صورت باز نشدن بهتر است ریموت خود را به یک تعمیرکار درب اتوماتیک پارکینگی نشان دهید.

خرابی چشمی ها:

به دلیل نصب چشمی ها در برابر نور آفتاب و برخورد با اشعه های ماورای بنفش احتمال دارد دچار مشکل شوند به همین دلیل اگر همیشه در معرض آفتاب قرار بگیرند احتمال دارد از عمر مفیدشان کاسته شود و زود خراب شود. برای رفع این مشکل می توانید از یک سایه بان کوچک برای چشمی استفاده کنید و عمر آن را افزایش دهید.

قطع شدن سیم های جک درب پارکینگ:

یکی دیگر از مشکلات رایجی که در جک اتوماتیک پارکینگ بروز می دهد قطع شدن سیم های آن می باشد. قطعی سیم می تواند علت های مختلفی داشته باشد مانند کیفیت پایین سیم های استفاده شده، قطع شدن سیم ها به دلیل نصب ناصحیح جک پارکینگی یا دستکاری غیر اصولی جک پارکینگ.

باز و بسته نشدن درب:

گاهی اوقات درب پارکینگ به صورت کامل باز یا بسته نمی شود این حالت نیز به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. برای مثال ممکن است غلطک درب پارکینگ فرسوده شده باشد و به این ترتیب به دلیل اصطحکاک بالا درست عمل نکند. دلیل مهم دیگر بروز مشکل در سنسور ایمنی درب پارکینگ است. منظور از سنسور چشمی الکترونیکی است که برای باز و بسته شدن درب باید کاملاً دید داشته باشد.

موتور:

اگر موتور جک درب پارکینگ به خوبی کار نکند ممکن است علت قطع شدن یک سیم از داخل آن باشد، اگر موتور درب پارکینگ داغ شود علت آن می تواند ایراد یا خرابی در بخش استاتور موتور آن باشد، اگر صدای بلندی از موتور جک درب پارکینگ شنیده شود علت آن می تواند موارد زیر باشند:

بلبرینگ های آن کشته شده باشد یا از فرم خود خارج شده باشند یا بین موتور و بخش استاتور اصطحلاک ایجاد شده باشد که این شرایط می‌تواند به دلیل محکم بسته نشدن پیچ بدنه موتور یا درست قرار نگرفتن موتور در جای خود باشد.

نگهداری جک پارکینگ:

نگهداری جک پارکینگ از خرید جک پارکینگی مهم تر است. اگر شما جک پارکینگی را تهیه کرده باشید که از لحاظ کیفیت در سطح متوسطی قرار گرفته باشد

می توانید با به کارگیری اصول درست نگهداری جک پارکینگ از طول عمر مفید و عملکرد آن به طور کامل بهره مند شوید. سرویس جک درب پارکینگ به صورت دوره ای( ماهانه یا هر چند ماه یک بار) موجب می‌شود تا ایراد جزئی در جک ایجاد شده به سرعت تشخیص داده شود و برطرف شود.

با توجه به نوع جک پارکینگی که خریداری کرده اید میزان نیاز به سرویس متفاوت میباشد ناگفته نماند که هزینه های سرویس دوره ای را نیز در هنگام خرید جک درب پارکینگ مد نظر بگیرید.

سرویس جک های پارکینگی معمولا توسط شرکت های تولید و عرضه کننده آن انجام می شود که با رعایت کردن نکات نگهداری در جک پارکینگ می‌توانید طول عمر مفید و کارایی جک پارکینگ خود را به صورت کامل بالا ببرید. به چند نکته در مورد نگهداری جک پارکینگ اشاره می کنیم:

تنظیم صحیح: تنظیمات سرعت باز و بسته شدن باید به درستی انجام شود تا از بروز برخی مشکلات جلوگیری شود.

تناسب جک و ویژگی های درب: جک مورد استفاده باید با توجه به ویژگیهای درب تناسب داشته باشند. ویژگی های جک با ویژگی‌های

درب از جمله ابعاد، وزن، میزان تردد در ساختمان و… باید همخوانی داشته باشد.

جلوگیری از نفوذ گرد و غبار: جک را گاهی با یک دستمال تمیز کنید تا هم گرد و خاک از آن پاک شود و هم از پوسیدگی و زنگ زدن زود درس آن جلوگیری شود.

دوری از رطوبت: از خیس کردن جک و شستن آن با آب پرهیز کنید.

روغن کاری جک: این کار حتما باید توسط کارشناس انجام شود.

پیمایش به بالا
تماس