تعمیر درب اتوماتیک, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار درب برقی, تعمیرکار درب ریموتی, جک پارکینگ, خدمات سرویس دُر, درب اتوماتیک, درب برقی, درب ریموتی, درب شیشه ای, درب شیشه ای اتوماتیک, کرکره برقی, مقاله, نصب درب اتوماتیک

روش خلاص کردن جک برقی

روش خلاص کردن جک برقی

روش خلاص کردن جک برقی

جک­های برقی از جمله امکانات بسیار پرکاربردی می­باشند که جهت باز و بسته نمودن درب­های اتوماتیک مورد استفاده قرار می­گیرند. این نوع از درب­ها در مدل­ها و انواع گوناگونی وجود دارند که تمامی آن­ها با بهره گیری از مدار فرمان و موتور الکتریکی و سنسورهای ویژه­ای کار می­کنند و از این رو کاملا وابسته به نیروی برق می­باشند. حال در صورتی که سیستم برق قطع شود، باز و بسته شدن این درب­ها به شکل اتوماتیک با مشکل مواجه شده و می­بایست آن­ها را به صورت دستی و پس از خلاص کردن جک­ها باز و بسته نمود. به همین دلیل یادگیری نحوه خلاص کردن جک درب­های برقی یکی از مهم­ترین مواردی است که کلیه کاربران این نوع جک­ها باید با آن آشنا شوند. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا روش خلاص کردن جک برقی را فرا بگیرید.

چگونه در زمان قطعی برق، درب­های اتوماتیک را باز کنیم؟

در کلیه جک­های برقی به کار رفته در درب­های اتوماتیک برای این که بتوان در هنگام نبود جریان برق درب­ها را باز و یا بسته نمود یک آچار و یا سوئیچ مخصوص تعبیه شده است که مکان قرارگیری آن بسته به کارخانه سازنده هر نوع جک برقی متفاوت می­باشد. با حرکت دادن و چرخاندن این سوئیچ می­توان گیربکس را آزاد کرده و درب­ها را به شکل کاملا روان به حرکت در آورد. در واقع با کمک آچار خلاص کن شما می­توانید بدون استفاده از ریموت کنترل درب­های اتوماتیک خود را باز و یا بسته نمایید. نکته مهمی که در استفاده از این آچار می­بایست مدنظر داشته باشید، چرخاندن کلید خلاص کن به صورت کامل می­باشد؛ چرا که اگر این کلید را به صورت ناقص و ناکامل بچرخانید، ممکن است منجر به آسیب به گیربکس و چرخ دنده­های داخلی سیستم گردد.

روش خلاص کردن جک برقی جنیوس Genius

جک درب مکانیکی جنیوس یا Genius یکی از انواع جک­های رایج به کار رفته در بیشتر درب­های با وزن بالا می­باشد. برای این که بتوان این نوع از جک­ها را خلاص نمود ابتدا می­بایست آچار موجود در جک را که به رنگ نارنجی می­باشد روی علامت G موجود بر روی جک قرار داده و آن را به اندازه نصف یک دور کامل به سمت چپ چرخاند. وقتی این کار را انجام دهید، یک اهرم به رنگ خاکستری با آرم حک شده Genius بر روی آن از جای خود بیرون خواهد آمد. در این مرحله تنها کافیست که این اهرم را تا آخر به سمت چپ بچرخانید تا شفت جک آزاد شده و بتوانید درب را به آسانی باز و بسته نمایید. برای این که بتوانید مجددا جک برقی خود را قفل نمایید لازم است تا درب را به طور کامل بسته و اهرم خاکستری رنگی را که در قسمت بالایی موتور قرار گرفته است به سمت راست بچرخانید تا این اهرم در حالت ابتدایی خود قرار گیرد. در انتها درب را مقداری با کمک دست خود حرکت دهید تا شفت به طور کامل در جک قرار گیرد.

روش خلاص کردن جک برقی فک FAAC

جک برقی فک یکی از جک­های بسیار پرکاربرد می­باشد که آن را می­توان در تعداد زیادی از درب­های اتوماتیک مشاهده نمود. برای این که بتوانید جک برقی مدل فک یا FAAC را خلاص کنید، اول از همه می­بایست سرپوش پلاستیکی قفل مکانیکی جک را برداشته و آن را به اندازه نصف یک دور کامل در جهت ساعتگرد بچرخانید. این کار را تا جایی انجام دهید که آچار دیگر توانایی حرکت بیشتر به است سمت را نداشته و محدوده حرکتی آن به پایان رسیده باشد.

در این زمان چرخ دنده خارجی موتور جک از مارون جدا شده و شفت نیز آزاد خواهد شد. این کار به شما اجازه می­دهد تا بتوانید درب­های اتوماتیک خود را به آسانی باز و بسته نمایید. برای قفل کردن مجدد سیستم هم پس از اطمینان از بستن کامل درب­ها، آچار خلاص کن را در محل قفل مکانیکی قرار داده و آن را در جهت ساعتگرد به اندازه نصف یک دور کامل بپیچانید تا جایی که آچار دیگر قابلیت چرخیدن نداشته باشد. سپس درب را اندکی با دست خود حرکت داده تا موتور را با شفت درگیر نمایید. برای این که بتوانید از قفل شدن صحیح درب­ها اطمینان حاصل کنید، می­توانید با درست خود درب­ها را فشار دهید تا ببینید که در برابر باز شدن مقاومت می­کنند و یا خیر. اگر با این فشار درب­ها بسته ماندند به این معناست که شما توانسته­اید درب­ها را به درستی قفل نمایید.

روش خلاص کردن جک برقی بازویی پروتکو

جک­های بازویی برقی پروتکو عمدتا در دو مدل ACE و Leader در درب­های اتوماتیک به کار می­روند که خلاص کردن آن­ها تفاوت­هایی با یکدیگر دارند. در این قسمت به بررسی هر کدام از این نوع جک­ها و نحوه خلاص کردن آن­ها به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

نحوه خلاص کردن جک برقی بازویی پروتکو مدل ACE

در جک برقی بازویی مدل ACE یک کلید خلاص کن به شکل سوئیچ تعبیه شده است. وقتی که این کلید را بپیچانید، خواهید توانست تا قسمت پلاستیکی قرار گرفته در جلوی پوسته را باز کنید. حال برای باز کردن جک به صورت دستی تنها می­بایست این قسمت پلاستیکی را بکشید تا جک برقی کاملا آزاد شده و بتوانید درب­ها را هر طور که می­خواهید باز و بسته نمایید.

نحوه خلاص کردن جک برقی بازویی پروتکو مدل Leader

برای خلاص کردن جک بازویی پروتکو مدل Leader لازم است تا کلید خلاص کن آن را که به صورت یک سوئیچ می­باشد پیدا کنید. بعد از آن، این سوئیچ را به اندازه 90 درجه در خلاف جهت عقربه­های ساعت بپیچانید تا ناحیه قرار گرفته در روبروی بدنه باز شود. سپس دسته قفل کن را به سمت بیرون کشیده و سیستم را آزاد نمایید. برای این که بتوانید جک را به حالت آزاد نگه دارید، لازم است تا کلید را مجددا به اندازه 30 درجه بچرخانید تا سیستم خلاص باقی بماند.

جمع بندی

جک­های برقی که در درب­های اتوماتیک از آن­ها استفاده می­شود تماما با نیروی برق کار می­کنند. به همین دلیل در شرایطی که نیروی برق قطع شده و جریان برق سیستم جک­ها متوقف شود، برای این که بتوان درب­ها را باز و بسته نمود می­بایست جک­ها را خلاص کرد. خلاص کردن جک­ها با کمک یک سوئیچ و یا آچار خلاص کن انجام می­شود که نحوه آزاد کردن این سیستم با توجه به مدل جک­ها متفاوت می­باشد.