تعمیر درب اتوماتیک, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار درب برقی, تعمیرکار درب ریموتی, جک پارکینگ, خدمات سرویس دُر, درب اتوماتیک, درب برقی, درب ریموتی, درب شیشه ای, درب شیشه ای اتوماتیک, درب کنترلی, کرکره برقی, مقاله, نصب درب اتوماتیک

خرابی کرکره برقی

خرابی کرکره برقی

خرابی کرکره برقی یکی از موضوعاتی است که بسیاری از مصرف کنندگان را با مشکل مواجه کرده است.کرکره برقی یک نوع درب الکتریکی می باشد که در صورت خرابی ممکن است علت آن مکانیکی یا الکتریکی باشد امروزه انواع مختلفی از کرکره های برقی به بازار عرضه می شود و استفاده از این نوع درب های الکتریکی به دلیل تضمین ایمنی ساختمان و حفاظت از مال و دارایی گسترش یافته است.

لازم است در هنگام خرید کرکره برقی به نوع کرکره، نوع مصرفی، کیفیت ساخت، جنس و استحکام قطعات آن توجه کرد لذا برای استفاده بهینه و طولانی مدت از این نوع درب ها از کیفیت آن اطمینان حاصل پیدا کنید.

در بعضی موارد با وجود اینکه کرکره برقی شما کیفیت مطلوبی دارد اما ممکن است دچار مشکل شود در این صورت ابتدا باید نوع و علت خرابی یا از کار افتادگی را بررسی کنید شناخت اجزای اصلی کرکره برقی و دانستن عمده ترین علل خرابی کرکره برقی به عیب یابی و رفع آسان تر مشکل کمک میکند. در این مقاله به رایج ترین علل خرابی کرکره برقی و مهمترین اجزای  آن اشاره شده است.

عمده ترین عوامل خرابی کرکره برقی:

 1. قطعی برق ، سوختن فیوز ، سوختن برد.

 2. ضعیف شدن موتور و یا در بدترین حالت ممکن احتمال از کار افتادگی موتور کرکره برقی.

 3. خرابی چشمی.

 4. عدم نگهداری صحیح.

 5. استفاده و مکرر و پی در پی از درب و داغ شدن موتور.

 6. عدم اجرای دستور باز و بسته شدن کرکره بوسیله ریموت بدلیل سالم نبودن، ضربه خوردگی و یا آب خوردگی آن.

 7. رطوبت و بارندگی که باعث زنگ زدگی مسیر حرکت چرخ دنده ها می شود.

 8. وجود مانع در مسیر حرکت تیغه ها.

 9. ساییدگی، پارگی، فرسودگی، برآمدگی و یا فرورفتگی تیغه ها میتواند عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار دهد.

 10. آسیب دیدن جک های بازویی.

 

اجزای اصلی کرکره برقی

اجزا و قطعات مختلفی باید دست به دست هم دهند تا کرکره برقی کار کند. شناخت اجزای کمک می کند تا در صورت خرابی کرکره برقی به شکل ساده تری عیب یابی و رفع مشکل را انجام شود و باتوجه به برآورد هزینه های لازم نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود.

موتور کرکره برقی

مهمترین و اساسی ترین قطعه در کرکره های برقی؛ موتور کرکره برقی است که با جریان برق کار میکند و وظیفه آن تبدیل نیروی الکتریسیته به انرژی مکانیکی برای بالا و پایین کردن تیغه های کرکره می باشد. نوع موتور به کار رفته با توجه به مکان نصب و میزان استفاده از کرکره فرق می کند. در زیر به انواع موتور کرکره برقی می پردازیم:

 • موتور ساید:  موتور ساید قابلیت تحمل وزن بالایی  دارد به همین دلیل در کرکره برقی های دارای وزن بالا استفاده می شود.

 • موتورتوبلار: پر کاربرد ترین نوع موتوردر ساخت کرکره های برقی موتور توبلار می باشد . از این موتور برای ورودی های کوچک و کم تردد استفاده می شود.

 • موتور سانترال: از موتور سانترال معمولا برای برقی کردن کرکره های دستی استفاده می شود. و این موتور برای کرکره های برقی با وزن متوسط به کار می رود.

 

 تیغه کرکره برقی

بدنه اصلی کرکره برقی را یکسری تیغه تشکیل می دهد که در انواع مختلفی از نظر ظاهری و جنس آن به بازار عرضه می شوند. مهمترین انواع تیغه کرکره برقی:

 • تیغه آلومینیومی

 • تیغه پلی کربنات

 • تیغه گالوانیژه فوم دار

 • تیغه فولادی

از دیگر اجزای کرکره برقی می توان به ریل، شفت، ریسیور، اندکپ، کپس و قوطی اشاره کرد که هرکدام وظیفه خاص خود را دارند. و خرابی هرکدام از این اجزا می تواند باعث خرابی کرکره برقی شود.

عوامل زیادی در خرابی کرکره برقی دخیل هستند که متداول ترین آنها را بررسی میکنیم:

فیوز کرکره برقی کجاست؟

خرابی برد و ریموت کرکره برقی از مهمترین و رایج ترین خرابی های کرکره برقی است که امکان دارد به علت اتصالی یا نواسانات جریان برق فیوز کرکره برقی بسوزد و نیاز به تعویض داشته باشد. در صورت تعویض دقت کنید که جریان فیوز بالاتر از 5 آمپر نباشد.محل نصب فیوز کرکره برقی دقیقا داخل برد بالایی برق وروری است.

علت پایین نیامدن کرکره برقی

دلیل پایین نیامدن کرکره برقی میتواند اشکال در جریان برق، قطعی برق، سوختن فیوز یا سوختن برد یاشد برای چک کردن سلامت دستگاه مرکزی و فیوز کرکره برقی، کافی است، گوش خود را به دستگاه مرکزی نزدیک کرده و دکمه ای از ریموت کنترل را فشار دهید، اگر صدای رله دستگاه مرکزی شنیده شد، به معنی سالم بودن ریموت، فیوز و دستگاه مرکزی می باشد.

در صورت عدم شنیدن صدا از دستگاه مرکزی، ابتدا باید از سلامت فیوز مطمئن شویم. اگر فیوز هم سالم بود، حتما ایراد از برد مدار یا سیم های ورودی به آن می باشد.

از ریل خارج شدن کرکره برقی

خرابی دیگر که بسیار پیش می آید از ریل خارج شدن کرکره برقی است که در این حالت پیشنهاد می کنیم بلافاصله جریان برق را قطع کنید و از ریموت دیگر استفاده نکنید چون احتمال شکستن تیغه وجود دارد به همین دلیل لازم است با تعمیرکار تماس بگیرید تا از خسارت بیشتر جلوگیری کنید.

بهم خوردن تنظیم کرکره برقی

عواملی که باعث بهم خوردن تنظیم حد بالا و پایین (ارتفاع) موتور کرکره و در نتیجه خرابی کرکره برقی می شود به نوع موتور به کار رفته در کرکره برقی مرتبط است که در اینجا مهمترین آن ها را بررسی می کنیم :

بهم خوردن تنظیم در موتور ساید: عدم استفاده از کاور موتور و احتمال سقوط اشیاء روی لیمیت سوئیچ موتور ساید، سفت نکردن پیچ های تنظیم لیمیت سوئیچ، خشک شدن مسیر حرکتی چرخ دنده های مربوط به میکروسوئیچ باعث بهم خوردن تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید می شود.

بهم خوردن تنظیم در موتور توبلار: بلند بودن پیچ یا پرچ آداپتور و تماس آن با موتور توبلار باعث خرابی میکروسویئچ شده و همچنین بهم خوردن زمانبدی رسیور جهت تنظیم حد بالا و پایین باعث بهم خوردن تنظیم کرکره برقی در موتور توبلارمی شود.

خلاصی کرکره برقی

ممکن است با کرکره های برقی نیمه باز در کوچه و معابر مواجه شده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که در صورت قطع شدن جریان برق و یا از کار افتادگی ناگهانی موتور چه کاری باید انجام داد؟ قطعا روند تعمیر کرکره زمان بر خواهد بود و یا ممکن ساعات متمادی برق وصل نشود؛ در این صورت خلاص کن دستی کرکره برقی می تواند مشکل را حل کند و سبب باز یا بسته شدن کرکره برقی می شود.

خرابی میکروسوئیچ کرکره برقی

میکروسوئیچ یکی از قطعات مهم است که در داخل موتور جا گرفته و با سیستم چرخ دنده های حرکتی موتور و مدارفرمان در ارتباط است و میزان حرکت موتور یا به نوعی تنظیم حدود حرکتی بالا و پایین تیغه ها را تعیین می کند. در صورت خرابی میکروسوئیچ و در نتیجه خرابی کرکره برقی با کارشناسان حرفه ای ما تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن به شما کمک کنند.

باز شدن کرکره برقی

باز شدن خود به خود کرکره برقی یکی دیگر از انواع خرابی کرکره برقی است که می تواند امنیت ساختمان را به خطر بیندازد و در تعداد کمی از کرکره برقی ها با آن مواجه هستیم. دلیل بروز مشکل نام برده گسترده است که باید توسط متخصص مورد بررسی قرار بگیرد برای رفع اینگونه مشکلات می توانید از تجربه همکاران ما بهره مند شوید.

ترمز کرکره برقی

کرکره برقی در ارتفاع بالا فشار زیادی را متحمل می شود؛ وظیفه ترمز کرکره برقی حفاظت از تیغه های کرکره در جهت جلوگیری از سقوط آن ها به پایین است.

بسیاری از مصرف کنندگان برای خرابی کرکره برقی به نصاب مراجعه می کنند که این کاملا اشتباه است و کار نصب و تعمیرات باهم متفاوت است. تیم کارشناسی ما متشکل از تعدادی افراد متخصص با مهارت بالا در ساخت، تعمیر و نصب کرکره برقی آماده اند تا به شما مشاوره دهند.

توصیه می شود در صورت برخورد با مشکلات احتمالی ابتدا راهکارهای ارائه شده را اجرا کنید و درصورت عدم رفع مشکل یا عدم آگاهی دست نگه دارید و برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از مشکلات جدی تر تعمیر کرکره برقی خود را به متخصصین مجرب ما بسپارید.