تعمیر درب اتوماتیک, تعمیر کار کرکره برقی, تعمیرات جک های درب پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار درب برقی, تعمیرکار درب ریموتی, جک پارکینگ, خدمات سرویس دُر, درب اتوماتیک, درب بازکن برقی, درب برقی, درب ریموتی, درب شیشه ای, درب شیشه ای اتوماتیک, درب کنترلی, کرکره برقی, مقاله, نصب درب اتوماتیک

تنظیم جک درب پارکینگ

انواع جک درب پارکینگ

تنظیم جک درب پارکینگ

با توجه به آن که درب پارکینگ یکی از مهم ترین بخش های ساختمان به حساب می آید و برای تامین امنیت و راحتی ساکنین نصب می شود که می توان گفت هدف اصلی این درب ها نیز همین می باشد.

تنظیم جک درب پارکینگ یکی از مهم ترین کارهایی است که شما باید آن ها را به درستی انجام دهید. جک درب پارکینگ همان طور که می توان از نام آن ها فهمید با یک سری تنظیمات کار خواهند کرد. تنظیم جک درب پارکینگ باید با دقت و دانش کامل صورت گیرد تا در هنگام استفاده از آن ها افراد و یا وسایل نقلیه دچار بروز حادثه نشوند.

مهم ترین تنظیم در تنظیم جک درب پارکینگ زمان بسته شدن درب های پارکینگ می باشد. در حقیقت ساکنین ساختمان می توانند درب ها را به گونه ای تنظیم کنند که بعد از گذشت مدت زمانی که آن ها می خواهند درب ها به صورت خودکار بسته شوند.

تنظیم جک درب پارکینگ

البته لازم به ذکر است حالت دیگر در این تنظیمات، تنظیم حافظه زمانی باز و بسته شدن لنگه های درب می باشد. در ادامه شما را با  تنظیم جک درب پارکینگ آشنا خواهیم کرد تا خود بتوانید درب های اتوماتیک خود را تنظیم کنید و از بروز حادثه های جدی جلوگیری کنید.

در صورت عدم تنظیم درست جک های چه مشکلاتی به وجود می آید؟

یکی از دلایلی که این درب ها طراحی شده اند و بر روی ساختمان های مختلف نصب می شود می توان به راحتی و امنیت در ساختمان ها اشاره کرد؛ اما درست کار کردن این درب ها مسئله اصلی می باشد. برای آن که درب های پارکینگ بتوانند به درستی کار کنند باید تنظیم جک درب پارکینگ را به درستی انجام دهید.

در صورتی که کمی بی دقتی رخ دهد، ساکنین ساختمان با مشکلات مختلفی مواجه خواهند شد که مهم ترین آن ها می توان به برخورد لنگه های درب به افراد، حیوانات خانگی و حتی خودرو های در حال عبور اشاره کرد.

تنظیم جک درب پارکینگ از اهمیت بالایی برخوردار شده است و باید فاصله زمانی که به این جک ها وارد می شود باید با علم و دقت بالایی صورت گیرد. این تنظیمات زمانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که درب به صورت اتوماتیک قصد  بسته و یا باز شدن دارند.

معرفی قطعات و اجزای تشکیل دهنده جک پارکینگ

برای آن که شما را بتوانید با تنظیمات جک درب پارکینگ آشنا شوید؛ باید قبل از آن به سراغ معرفی اجزا و قطعات این جک برویم تا بتوانید به درستی تنظیمات درب را انجام دهید. این اجزا به صورت تخصصی به دسته بندی زیر تقسیم بندی شده است:

 • ریموت کنترل

 • ریموت

 • یک جفت جک و قفل خلاص کننده

 • لامپ چشمک زن

 • تکیه گاه های دو بازو

 • مدار فرمان

 • چشمی مادون قرمز

اجزای کلی جک برقی شامل موارد زیر می باشد:

 • مدار فرمان

مدار فرمان در این جک ها همان مغز در انسان می باشد؛ این قطعه تمامی دستورات را از ریموت کنترل می گیرد و درب ها را باز و بسته خواهد کرد.

لازم به ذکر است در هنگام خرید جک درب پارکینگ به این دقت داشته باشید که مدار فرمان را از کیفیت بالایی خریداری کرده باشید تا در صورتی که در مدت زمان طولانی تری می خواهید از آن استفاده کنید دچار مشکل و خرابی های اساسی نشوید و نیازمند به تعویض و یا تعمیر آن نباشید.

 • چشمی

چشمی که در جک برقی پارکینگ متصل می شود با استفاده از مادون قرمز عمل می کند. در صورتی که مانعی در سر راه درب ها قرار گرفته باشند در حین باز و بسته شدن درب ها از عملی که در حال انجام می باشد این چشمی جلوگیری خواهد کرد تا آسیبی به کسی و یا خودرویی وارد نشود.

در نتیجه می توان گفت که چشمی جک درب پارکینگ یکی از مهم ترین قطعات درب ها به حساب می آیند.

 • چراغ چشمک زن

این چراغ های چشمک زن به علت آگاه کردن عابرین و خودرو ها نصب می شوند و وضعیت درب های پارکینگ را به آن ها اعلام می کند. چراغ های چشمک زن هنگامی عمل خواهند کرد که درب پارکینگ در حال بسته شدن و یا باز شدن باشد و این چراغ شروع به چشمک زدن خواهد کرد.

در برخی از مدل ها این چراغ به صورت کامل روشن خواهد شد و چشمک زن نمی باشد و بعد از بسته شدن درب ها به صورت کامل خاموش می شود. این چراغ ها در بالای درب پارکینگ نصب می شود.

 • بازویی جک برقی

بازوهایی که در درب ها نصب می شوند بر روی جک قرار می گیرند و وظیفه آن ها زاویه و سرعت باز و بسته شدن درب ها را به عهده دارد. قبل از آن که جک ها به صورت کلی راه اندازی شود تنظیمات توسط نصاب متخصص تعیین خواهد شد تا عملکرد جک ها به صورت درست و صحیحی صورت گیرد.

انواع جک پارکینگ

با مرور زمان جک های مدرن تری وارد بازار شده اند و امروزه شاهد تنوع بسیار بالایی از آن ها در بازارها هستیم. تنوع تماماً به نوع محل نصب درب های پارکینگ بستگی دارد. ممکن است این جک ها برای ساختمان های کوچک و خانگی نصب شود و رفت و آمد چندانی در آن دیده نشود باشد و یا برای پارکینگ های سازمانی پرتردد نصب شود.

در ادامه شما را با انواع جک درب پارکینگ آشنا خواهیم کرد. این جک ها عبارت اند از:

 • نوع اول جک ها به جک هایی اختصاص داده می شود که بیشتر برای باز و بسته کردن درب های کشویی مورد استفاده قرار می گیرد

 • دسته دوم به جک های پنوماتیک اختصاص داده می شود که این نوع از جک ها از قدیمی ترین نوع جک ها به حساب می آید و این سیستم تنها سیستمی است که دارای کنترل سرعت در خود می باشد

 • جک های هیدرولیکی از دیگر جک های درب پارکینگ می باشد؛ این نوع از جک ها در مکان های پرتردد و شلوغ مورد استفاده قرار می گیرد و برای درب های سنگین مناسب می باشند

 • دسته آخر از جک های درب پارکینگ می توان به جک های الکترومکانیکی اشاره کرد. این نوع از جک ها عموما در درب پارکینگ هایی نصب می شود که واحد های مسکونی و کم ترددی را دارا می باشد. این جک ها برای درب هایی استفاده می شود که سبک تر از دیگر درب ها می باشند.

اهمیت جک در ساختار درب پارکینگ

می دانیم که وظیفه اصلی جک ها باز و بسته کردن درب های اتوماتیک می باشد. در صورتی که این قطعه در درب ها قرار داده نشود و یا دچار بروز خرابی های مختلفی شود روند باز و بسته شدن درب های پارکینگ با اختلاف رو به رو خواهد شد.

همان طور که گفته شد این جک ها انواع مختلفی دارند و این که شما کدام مدل را خریداری کنید از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و باید طبق مکانی که در آن قرار است آن را استفاده کنید جک ها را خریداری کنید.

تردد و وزن دو عواملی هستند که شما در هنگام خرید جک درب پارکینگ باید به آن توجه داشته باشید و تنظیمات هر یک از این جک ها نیز دارای تفاوت های خاص خود می باشد اما به صورت کلی می توان تنظیم جک پارکینگ را به صورت ذیل برای شما بیان کنیم.

تنظیم جک درب

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید نحوه نصب و تنظیم جک درب پارکینگ می باشد. جک هایی که بر روی درب های پارکینگ نصب می شوند وسیله ای است که بر روی درب پارکینگ نصب خواهد شد و این جک ها وظیفه باز و بسته کردن درب های اتوماتیک را بر عهده دارند.

تنظیمات جک درب پارکینگ کاملاً به نوع آن یعنی برقی، بازویی، ریلی، هیدرولیکی و کرکره ای می باشد و نصاب طبق این نوع ها تنظیمات مختص به خود آن ها را انجام خواهند داد.

جک درب پارکینگ دارای نمره بندی مختلفی است که نمره آن ها از عدد 1 شروع خواهد شد. جک هایی که دارای نمره 1 می باشد در حدود وزنی برابر با 80 کیلوگرم را تحمل خواهد کرد و جک با شماره 2 درب هایی که دارای وزن 80 الی 150 کیلوگرم را تحمل خواهند کرد. این نمره ها به همین ترتیب بر اساس نمره ها تحمل وزن نیز بالا می رود.

در هنگام تنظیم جک درب پارکینگ نکته های مختلفی را باید مد نظر داشته باشید تا با مشکلات مختلفی رو به رو نشوید. بسته به نوع جک درب ها فاصله لولای درب نسبت به جک ها باید کمتر باشد تا موقعی که درب در حال بسته شدن می باشد تحمل آن بالاتر رود و سفت تر باز شود.

در صورتی که جک شما با لولا فاصله داشته باشد در هنگام بسته شدن زور جک ها به درب نخواهد رسید و درب ها به صورت کامل بسته نخواهند شد.

در جک هایی که دارای 2 نوع سرعت می باشند دو عدد پیچ تنظیم در بالای جک نصب خواهد شد که با پیچ گوشتی دوسر توسط نصاب تنظیم خواهد شد. یکی از این پیچ ها برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن است و دیگری برای توقف کوتاه درب ها می باشد.

جک هایی که دارای 3 سرعت در خود می باشند با استفاده از آچار آلن تنظیم خواهند شد. پیچ هایی که در این جک ها قرار داده شده است علاوه بر تنظیم سرعت و توقف کوتاه در تنظیم کردن فشار پشت درب نیز نقش بسزایی دارد تا درب با اطمینان بیشتر و محکم تر بسته شود و چفت شود.