آموزش نصب و راه اندازی درب اتوماتیک شیشه ای

همانطور که میدانید درب های اتوماتیک امروزه بیشترین کاربرد را در تمامی مراکز از جمله مراکز تجاری و مراکز درمانی دارند. از آنجا که این نوع درب ها یکی از ایمن ترین و با دوام ترین درب های موجود در بازار هستند همواره در دسته پرفروش ترین ها قرار گرفته اند.

 

در ادامه مقاله قرار است با یکدیگر به بررسی نحوه اجرای درب اتوماتیک و چگونگی نصب درب اتوماتیک بپردازیم، اگر در رابطه با نصب درب برقی پارکینگ و درب های اتوماتیک شیشه ای به مشکل برخورده اید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

آموزش نصب و راه اندازی درب اتوماتیک شیشه ای

 

درب های اتوماتیک همواره در مدل ها و طرح های متعددی از جمله کشویی، گردان و اتوبوسی موجود می باشند، نصب هر نوع از این درب های اتوماتیک نیازمند داشتن دانش کافی در زمینه قطعات موجود در درب و کاربرد آن ها می باشد. پس قبل از شروع نصب درب اتوماتیک بهتر است به بررسی اجزاء تشکیل دهنده درب اتوماتیک بپردازیم.

اولین بخش در اجزاء تشکیل دهنده درب اتوماتیک اپراتور درب می باشد، اپراتور درب اتوماتیک مجموعه ای از وسایل کنترل کننده ای است که در را باز و بسته می کند. اپراتور درب اتوماتیک شامل اجزایی مانند موتور دنده و کنترل کننده درب است.

یکی دیگر از اجزائ تشکیل دهنده درب اتوماتیک موتور آن می باشد، موتور درب اتوماتیک با توجه به نوع و همچنین کاربرد آن ها متغیر می باشد. به عنوان مثال معمولا برای درب های اتوماتیکی که تردد و رفت و آمد در آن ها بالا است از موتور قوی تری استفاده می شود.

آموزش نصب و راه اندازی درب اتوماتیک شیشه ای

برای نصب درب اتوماتیک ابتدا باید نوع درب اتوماتیک خود را به خوبی بشناسید، یکی از انواع درب های اتوماتیک درب تلسکوپی شیشه ای می باشد. همانطور که میدانید درب های اتوماتیک تلسکوپی یکی از پر کاربرد ترین درب های اتوماتیک موجود در بازار می باشد که معمولا در تمامی فروشگاه ها و مراکز تجاری مشاهده میشود.

یکی از بخش های اصلی در درب های اتوماتیک سنسورهای ایمنی آن می باشد، این سنسور ها مانند سنسورهای پرتو افراد یا اشیاء را در مسیر درب شناسایی می‌کنند. و هنگام نصب درب برقی پارکینگ یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه شود نصب صحیح سنسورهای آن می باشد.

پیشنهاد میشود اگر در رابطه با نحوه تنظیم کردن درب های اتوماتیک با مشکل مواجه شدید باما تماس بگیرید.

انواع درب اتوماتیک

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک ساختمان، درب ورودی آن است. درب ورودی، نقش مهمی در ایمنی و زیبایی ساختمان دارد.

یکی از انواع درب اتوماتیک، درب های پارکینگی هستند که برای ورود و خروج خودروها به کار می‌روند. این درب ها معمولاً از جنس فلزی هستند و با استفاده از سیستم های الکترونیکی و موتوری، به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند. درب های اتوماتیک دیگر شامل درب های ورودی ساختمان ها هستند که با استفاده از سیستم های امنیتی مانند کارتخوان، اثر انگشت و دوربین های مداربسته، قابل کنترل هستند.

انواع درب اتوماتیک

این درب ها معمولاً از جنس شیشه، فلز یا چوب هستند. درب های اتوماتیک دیگر شامل درب های صنعتی هستند که برای ورود و خروج کالاها و مواد به کارخانه ها و انبارها به کار می‌روند. این درب ها معمولاً از جنس فلزی هستند و با استفاده از سیستم های الکترونیکی و موتوری، به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند.

درب اتوماتیک پارکینگی:

 این نوع درب‌ها برای ورود و خروج خودروها به پارکینگ‌ها و گاراژ‌ها استفاده می‌شوند.

 درب اتوماتیک شیشه‌ای:

 این نوع درب‌ها برای ورود و خروج افراد به ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

 درب اتوماتیک برقی:

 این نوع درب‌ها برای ورود و خروج افراد و خودروها به ساختمان‌ها، فروشگاه‌ها و پارکینگ‌ها استفاده می‌شوند.

درب اتوماتیک گردشی:

این نوع درب‌ها برای ورود و خروج افراد به محیط‌هایی مانند پارک‌ها، مراکز تفریحی و مراکز خرید استفاده می‌شوند.

 درب اتوماتیک بالابری:

این نوع درب‌ها برای حمل و نقل کالاها و خودروها به طبقات مختلف ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

برای نصب سنسور درب اتوماتیک همانند نصب پرده برقی بهتر است از یک فرد متخصص در زمینه نصب انواع درب های اتوماتیک کمک بگیرید، چرا که نصب کردن هر یک از اجزاء درب اتوماتیک نیازمند داشتن دانش کافی می باشد.

آموزش نصب درب اتوماتیک

یکی از اولین مراحل در آموزش نصب درب برقی مشخص کردن فضای مورد نیاز برای باز و بسته شدن درب می باشد، باید در نظر داشته باشید که برای ریل ها، اهرم ها و قطعات شیشه ای بدنه درب برقی فضای کافی ای را داشته باشید تا درب بتواند به آسانی باز و بسته شود.

یکی دیگر از مواردی که باید هنگام نصب درب شیشه ای لولایی در نظر داشته باشید این است که دیواری که قرار است روی آن درب نصب شود از استحکام بالایی برخوردار باشد، پیشنهاد میشود درب اتوماتیک را روی دیوار کاذب نصب نکنید و دیواری را انتخاب کنید که دارای مقاومت و استحکام بالایی باشد.

 

آموزش درب اتوماتیک شیشه ای

دومین مرحله در نصب درب شیشه ای :

لولایی نصب پارتیشن ها می باشد، در ابتدای کار باید قالب و پارتیشن مخصوص درب اتوماتیک شیشه ای را نصب نمایید. لازم به ذکر است این نکته را حتما در نظر داشته باشید که عرض شیار ایجاد شده در سقف و بالا درب باید ۲ تا ۴ میلی متر بیش تر از ضخامت شیشه درب اتوماتیک باشد.

برای نصب درب اتوماتیک، ابتدا باید محل نصب درب را انتخاب کنید. سپس باید مطمئن شوید که محل نصب دارای اتصال به برق و سیستم کنترل است.

در ادامه، مراحل نصب درب اتوماتیک را به شما توضیح می‌دهیم:

 

 نصب موتور درب:

 ابتدا باید موتور درب را در محل نصب قرار دهید و با استفاده از پیچ‌ها و بلوک‌های فلزی آن را به دیوار یا ستون متصل کنید.

 نصب برجستگی‌ها:

 برای نصب برجستگی‌ها، باید آن‌ها را به موتور درب متصل کنید و سپس آن‌ها را به دیوار یا ستون متصل کنید.

نصب پره‌های درب:

 پره‌های درب را به برجستگی‌ها متصل کنید و سپس آن‌ها را با استفاده از پیچ‌ها و بلوک‌های فلزی به درب متصل کنید.

 نصب سیستم کنترل:

 سیستم کنترل را به موتور درب متصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید.

 تنظیمات:

برای تنظیم درب اتوماتیک، باید پارامترهای مختلفی را تنظیم کنید، از جمله سرعت درب، حساسیت سنسورها و زمان باز و بسته شدن درب.

آزمایش:

 پس از نصب درب اتوماتیک، باید آن را آزمایش کنید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند.

مرحله سوم در اموزش نصب درب اتوماتیک

این است که روکش فلزی درب اتوماتیک را به خوبی نصب نمایید، برای این کار به تعدادی میخ فلزی و یا چوبی برای محکم کردن روکش فلزی به قالب درب اتوماتیک نیاز دارید. برای این کار ابتدا میخ ها را دقیقا از محل سوراخ های وارد کنید و قالب را در جایگاه خود ثابت نگه دارید و سپس اطراف میخ ها را با استفاده از چسب های مخصوص پر کنید.

یکی از آخرین مراحل در آموزش نصب درب اتوماتیک شیشه ای،

نصب قاب اصلی آن می باشد. برای این کار ابتدا چهارچوب را با استفاده از خط مرکزی تنظیم نمایید، سپس با کمک تخته سه لا برش ذقیق و منظمی را انجام دهید تا روکش فلزی دقیق داخل قاب بی افتد، در این مرحله میتوانید اقدام به نصب کردن قاب اصلی درب اتوماتیک نمایید.

آخرین مرحله در آموزش نصب درب اتوماتیک نصب شیشه های درب می باشد، برای نصب شیشه های درب اتوماتیک از آنجا که این شیشه ها بسیار سنگین و حساس هستند برای انجام این کار از دستگاه های مکنده شیشه باید استفاده شود.

برای نصب شیشه درب اتوماتیک ابتدا باید قسمت بالایی شیشه را وارد شیار بالایی قاب فلزی کنید و بعد از قرار دادن شیشه در قاب فلزی به آرامی پایین شیشه را در شیار پایینی قاب قرار داده و ثابت کنید.

پس از نصب شیشه درب اتوماتیک زمان آن رسیده است که موتور و اهرم های تکان دهنده درب را نصب و تنظیم نماییم، از آنجا که حساس ترین بخش در نصب درب اتوماتیک، نصب موتور آن می باشد پیشنهاد میکنیم این بخش را به فردی متخصص و کاربلد بسپارید و یا دقیقا طبق دفترچه راهنما عمل کنید و مراحل را بر اساس دفترچه راهنمای نصب موتور درب اتوماتیک طی کنید.

لازم به ذکر است موتور درب اتوماتیک باید در بخش فوقانی قاب فلزی درب های اتوماتیک نصب گردد، پس از نصب موتور درب اتوماتیک اقدام به نصب اهرم و تکان دهنده درب نمایید. اهرم ها در طرفین درب نصب می شوند.

 

نحوه نصب قفل درب شیشه ای کشویی

ابتدا باید محل نصب قفل را بر روی درب شیشه ای کشویی مشخص کنید. سپس با استفاده از پیچ گوشتی، محل نصب قفل را در درب شیشه ای کشویی نشان بزنید. با استفاده از دریل، در محل نشان شده در درب شیشه ای کشویی، یک سوراخ بزرگ برای نصب قفل بر روی درب برش دهید. سپس قفل را در سوراخ نصب کنید و با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ های قفل را بگیرید. در نهایت، با استفاده از کلید قفل، درب شیشه ای کشویی را قفل کنید و از عملکرد صحیح قفل اطمینان حاصل کنید.

نحوه نصب قفل درب شیشه ای کشویی

 

برای نصب قفل شیشه ای کشویی ابتدا بخش مغزی را باید در کمره درب و بخش داخلی را باید در قسمت جاساز روی درب و بخش صفحه نمایش و سنسورها را بر روی بدنه درب نصب نمایید. لازم به ذکر است از انجا که قفل درب شیشه ای در زمان ساخت درب مشخص می شود میتوان گفت جایگاه و یا همان محل قرارگیری آن نیز هنگام ساخت روی درب مشخص میگردد.

یکی از ویژگی های قفل درب شیشه ای این است که می‌تواند بدون نیاز به نصب براکت، به سیستم های مختلف کنترل تردد اتصال پیدا کند. و همچنین به سنسور وضعیت درب مجهز می باشد.

 

اجرت نصب درب اتوماتیک شیشه ای

بسته به نوع درب اتوماتیک شیشه ای و همچنین شرایط نصب، قیمت ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی، هزینه نصب درب اتوماتیک شیشه ای شامل هزینه درب، موتور، سیستم کنترل، کابل ها و هزینه نصب و راه اندازی می باشد.