آموزش تعمیر آرام بند درب

آموزش تعمیر آرام بند درب

آموزش تعمیر آرام بند درب

آرام بند یکی از راهکار های مناسب جهت اطمینان از بسته شدن درب ها است و درب با نصب آن، به آرامی بسته میشود و در نتیجه از آسیب های ناشی از سریع و با ضرب بسته شدن، در امان می ماند.

آرام بندها بر روی انواع درب های ورودی از جمله درب های ورودی آپارتمان و یا شرکت نصب می شوند. آرام بند ضمن حفاظت از درب، به حفظ امنیت افراد عبور و مرور کننده نیز کمک می کند. تعمیر آرام بند درب در برخی شرایط به استفاده بیشتر از وسیله می انجامد اما در مواردی که استهلاک از حد گذشته، نشت روغن صورت گرفته یا عمر مفید وسيله پایان یافته، سرويس آرام بند هزینه ای اضافه خواهد بود پس بهتر است جک آرام بند تعويض شود.

مانند هر وسیله دیگر، جک آرام بند نیز پس از مدتی دچار مشکل و خرابی میشود. در این مقاله به تعمیر جک آرام بند درب خواهیم پرداخت با ما همراه باشید

برخی از علل عمده خرابی و تعمیر آرام بند درب

استفاده ناصحيح

یکی از دلایل اصلی خرابی آرامبند استفاده نادرست از این وسیله کاربردی است. معمولا در هنگام نصب توصيه میگردد که در استفاده از این وسیله دقت و احتیاط لازم را به خرج دهید در غیر این صورت بروز مشکل در آرام بند بسیار طبیعی خواهد بود و باید به تعمیر آرام بند درب رو بیاورید. رفتار صحیح با وسيله تا حد زیادی در عمر و کارکرد آن نقش دارد.

عملکرد آرام بند در راستای کاهش سرعت بسته شدن است؛ بنابراین اگر فشاری هنگام فرآیند بسته شدن به در وارد شود، پس از مدتی آرام بند را دچار مشکل خواهد کرد.

نشت روغن

اگر به هر علت روغن آرام بند ریزش و نشت کند، امکان تجدید و تعویض آن وجود ندارد. علت آن است که آرام بند پلم است و نمی توان اجزای آن را از هم باز کرد. اگر به هر دلیلی روغن اورینگ نشت پیدا کند،

به زودی باید به فکر تعمیر درب آرام بند باشید. نشت روغن شاید ناشی از نامرغوب بودن کالا باشد. گاه استفاده نادرست و فشار آوردن هنگام بستن درب سبب روغن ریزی می شود و گاهی ممکن است به دلیل بستن نامناسب پیچ ها باشد.

نشت روغن از دستگاه که باعث کاهش فشار روغن هیدرولیک دستگاه و در نتیجه باضرب بسته شدن درب خواهد گردید. اگر به صورت نامتعارف به درب فشار وارد کنید با گذشت زمان شاهد خرابی آرام بند و نشت روغن اورینگ آن خواهید بود. معمولا در صورتی که از آرام بند استفاده صحيح نشود روغن ریزی اتفاق می افتد.

وقتی روغن ریزی رخ دهد باید آرام بند را تعویض کرد. نکته ی دیگر درباره ی نوع روغن آرام بند این است که در فصول سرد و گرم سال، حجم آن دستخوش تغییر می شود و انقباض و انبساط می یابد. راهکار برای چنین شرایطی این است که در مواقع لزوم پیچ ها مقداری بسیار ناچیز شل یا سفت شوند تا هماهنگی در کارکرد آرام بند حفظ شود.

اشکال در بستن پیچ ها

آرامبند تعداد دور پیچ های استانداردی دارد . تعداد دورهای پیچ تنظیم یکی از مواردی است که در ظاهر جزئی اما بسیار تأثیرگذار است. پیچ ها باید ۲ دور بسته شوند و بهتر است تعداد دورها از این حد کمتر یا بیشتر نباشد. اگر دور پیچ کمتر باشد، از محلشان نشتی روغن اتفاق می افتد و آرام بند خیلی زود بی استفاده می شود.

اگر هم پیچ ها بیش از ۲ دور بسته شوند، فشار به بدنه و پوسته دستگاه بیشتر می شود و خود این مسئله نیز سبب بیرون ریختن روغن خواهد شد. در صورت عدم رعایت آن، آرام بند به روغن ریزی می افتد و باید به فکر تعمیر آرام بند درب ورودی باشید.

اگر پیچ های آرام بند کمتر از دو دور بسته شده باشد، دیر یا زود با روغن ریزی در محل پیچ ها مواجه خواهید شد.

ممکن است پیچ آرام بند از نوع پلاستیکی باشد که مرور زمان موجب گشاد شدن جای آنها شده و در نتیجه درب شل شود که هر لحظه امکان سقوط آن وجود دارد. اگر پیچ درب از نوع آهنی باشد نیز ممکن است با گذشت زمان جک توان تنظیم آرام بند را از دست دهد و درب بسته نشود.

با نحوه آموزش تعمیر ارام بمد از این مشکل جلوگیری کنید.

نحوه نصب جک آرام بند

به جرات میتوان گفت که مهم ترین نکته در جهت افزایش طول عمر آرام بند نصب استاندارد و صحيح آرام بند می باشد. یکی از دلایل عمده خرابی در جک آرام بند درب می توان به نحوه نصب نادرست و انتخاب جک نامناسب و اشتباه و تنظيم نادرست ارام بند بازویی درب اشاره کرد. افرادی که در نصب این وسیله تخصص کافی ندارند ممکن است در بستن پیچ های آرام بند اشتباه کرده باشند.

آیا تعمیر آرام بند درب ارزش دارد

با توجه به استفاده مداوم از ارام بند، استهلاک این دستگاه بسیار بالا بوده و باید به صورت مداوم تنظيم و رگلاژ گردند. به صورت کلی می توان عمر مفید برای آرام بند های با کیفیت را بین ۲ تا ۵ سال دانست که متناسب با شرایط درب میزان تردد و کیفیت ارام بند این عدد می تواند متغیر باشد.

بهترین راه برای تشخیص ارزش تعمیر آرام بند درب آگاهی از برند آرام بند هست در صورتی که آرام بند معیوب از برند های گران قیمت و ارزشمند بازار باشد ارزش بررسی و تعمیر خواهد داشت ولی در صورتی که از ارام بند های درجه ۲ و بی کیفیت چینی در بازار باشد بهتر است ارام بند تعويض شود .

در مواقعی که جک آرام بند مشکلات متعددی برایش ایجاد گردد و برند نامعتبر و بی کیفیتی انتخاب شده باشد مسلما ارزش تعمیر نخواهد داشت.

زمانی نیاز به تعمیر آرام بند درب

به خاطر داشته باشید وسیله ای که با آن سروکار دارید، دائما در حال باز و بسته شدن و بسیار در معرض استهلاک است. عمر مفید هر آرام بند را باید بر اساس کیفیت ساخت و گارانتی تولید کننده تخمين زد. به طور میانگین سه سال عمر مفید برای این وسیله در نظر گرفته میشود البته برخی شرکت های تولیدکننده گارانتی ۵ ساله نیز دارند.

در بیشتر مواقع منظور از رگلاژ آرام بند درب ، تنظیم پیچ آرام بند است.

زمانی که درب مورد نظر سفت و یا شل بسته شود معمولا مشکل بوجود آمده را میتوان از طریق تنظیم پیچ آرام بند و یا همان رگلاژ درب آرام بند برطرف کرد. کافیست تعمیرکار حرفه ای در محل ساختمان حاضر باشد تا به راحتی دلیل اصلی خرابی آرام بند درب را تشخیص داده شود.

در صورتی که هرگونه اختلال در عملکرد یا حالت غیر عادی در آرام بند مشاهده کردید، بهتر است هرچه زودتر جهت سرویس آن اقدام کنید زیرا اگر کار دستگاه در حالت غیراستاندارد ادامه دارد شود، احتمال به وجود آمدن خسارات و به تبع آن هزینه ی بیشتر نیاز است. کار تعمیر آرام بند درب باید به افراد متحصص سپرده شود اما اگر علاقه مند به آموزش تعمیر ارام بند درب هستید،

باید از شناخت ساختار و مکانیزم آن شروع کنید. در ساختار آرام بندها از فنر، پیستون، سیلندر و روغن هیدرولیک استفاده میشود. البته انواع گوناگونی از این وسیله وجود دارد. در انتخاب آرام بند مناسب باید به وزنی که قرار است تحمل شود و نحوه عملکردی که انتظار دارید نوجه داشته باشید.

نتیجه

اگر هر گونه مشکل و نقصی از سوی آرام بند درب منزل خود پیدا کردید حتما در اولین فرصت به تعمیر آرام بند درب اقدام کنید زیرا با ادامه این شرایط ممکن است کار از کار گذشته و به خاطر پلمپ بودن دستگاه مجبور به تعویض آن شوید. آرام بند ها نیز به مرور زمان مستهلک خواهند شد

پس در هنگام استفاده از آنها سعی کنید به درستی و با رعایت اصول اولیه آنها را مورد استفاده قرار دهید تا در کوتاه مدت کار به تعمیر نرسد یا حداقل پس از زمان زیادی این اتفاق بیفتد.

استفاده از آرام بند به راحت شدن ورود و خروج از منزل بسیار کمک می کند. در نحوه نصب آرام بند حتما به اصول اولیه ای که باید رعایت شود دقت نمایید. یک برند مناسب می توانید سالها بدون دردسر کار کرده و به این راحتی به تعمیر یا تعويض نیاز نداشته باشد.

پیمایش به بالا
تماس