تعمیر درب اتوماتیک, تعمیر کار کرکره برقی, تعمیرات جک های درب پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار جک پارکینگ, تعمیرکار درب برقی, تعمیرکار درب ریموتی, جک پارکینگ, خدمات سرویس دُر, درب اتوماتیک, درب بازکن برقی, درب برقی, درب ریموتی, درب شیشه ای, درب کنترلی, کرکره برقی, مقاله, نصب درب اتوماتیک

آشنایی با انواع جک پارکینگ

تعمیرات و تعمیر جک ریموتی

آشنایی با انواع جک پارکینگ

با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری­های نوین در عرصه­های گوناگون، این روزها اکثر لوازم و تجهیزات مورد استفاده توسط افراد به صورت خودکار و اتوماتیک در آمده­اند. درب­ها هم یکی از پرمصرف­ترین ابزارها می­باشند که این روزها جهت سهولت استفاده و حفظ امنیت کاربران بیشتر آن­ها به صورت اتوماتیک درآمده­اند. جز کلیدی این سیستم که می­تواند درب­های معمولی را به درب­های اتوماتیک با کاربری راحت و بی دردسر تبدیل کند، جک­های پارکینگ می­باشند.

این نوع جک­ها انواع گوناگونی را در بر می­گیرند که برای انواع درب­های تک لنگه و دو لنگه با وزن­ها و سازهای متنوع و میزان ترددهای گوناگون تولید شده­اند. با استفاده از این جک­ها به کاربران این امکان داده شده است که بتوانند به راحتی و تنها با فشردن یک دکمه درب­های پارکینگ خود را باز و یا بسته نمایند.

جک پارکینگ از چه قسمت­هایی تشکیل شده است؟

جک­های به کار رفته در درب­های پارکینگ انواع مختلفی را شامل می­شوند که از نظر کارکرد، تعداد بازو، وزن قابل تحمل و سایر موارد تفاوت­هایی با یکدیگر دارند اما کلیه آن­ها از اجزا و قسمت­های مشابهی تشکیل شده­اند.

به طور کلی در جک­های پارکینگ می­توان بخش­هایی شامل فتوسل یا چشمی، بازوهای قرار گرفته بر روی درب­ها، مدار کنترل، فلاشر یا چراغ­های هشدار دهنده، ریموت کنترل و بخش­های فلزی را یافت که وجود تمامی آن­ها برای کارکرد درست جک­های پارکینگ ضروری می­باشد.

چشمی­ها و سنسورهایی که در جک­های پارکینگ تعبیه شده است باعث می­شود که موانع موجود بر سر راه درب­ها در هنگام باز و بسته شدن شناسایی شده و از برخورد درب­ها به این موانع جلوگیری به عمل آید. لازم به ذکر است که کلیه انواع جک­های پارکینگ با استفاده از جریان برق کار می­کنند و در زمان نبود و یا قطعی برق می­بایست آن­ها را به صورت دستی باز و یا بسته کرد.

جک پارکینگ بازویی

جک­های بازویی را می­توان هم برای درب­های تک لنگه و هم در درب­های دو لنگه استفاده نمود که می­توانند جابه جایی درب­ها با وزن­های مختلف را انجام دهند. در مدار فرمان این قبیل جک­ها یک نیروی الکتریکی تولید می­شود که جک­ها با استفاده از این نیرو می­توانند درب­ها را باز و بسته نمایند. این نیروی الکتریکی پس از این که تولید شد از مدار فرمان به سمت لنگه­های درب منتقل می­شود که این کار بر اساس نوع جک بازویی به صورت الکترومکانیکی و یا هیدرولیکی انجام می­گیرد.

در صورتی که در جک­های پارکینگ بازویی از روغن استفاده شود، بهتر است که میزان این روغن و کیفیت آن به صورت دوره­ای مورد ارزیابی قرار گیرد. جک­های پارکینگی بازویی خود دو دسته جک­های الکترومکانیکی و هیدرولیکی را در بر می­گیرند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن­ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

جک پارکینگ هیدرولیکی

اساس کار جک­های پارکینگ هیدرولیکی بر مبنای وارد آمدن فشار بر حجم مشخصی از روغن موجود در یک محفظه استوانه­ای شکل می­باشد. این طرز کار جک­های هیرولیکی باعث شده است که آن­ها بدون ایجاد هیچ گونه صدا و اصطکاکی با سطوح کار کرده و درب­ها را به صورت کاملا روان باز و بسته نمایند. عمده کاربرد جک­های هیدرولیکی در اماکن شلوغ و پرتردد نظیر واحدهای مسکونی پرجمعیت، کارگاه­ها و کارخانه ­ها، فروشگاه­ها و اماکنی از این دست می­باشد که تردد در آن­ها بالا است.

ظاهر جک­های هیدرولیکی مشابه جک­های الکترومکانیکی است اما هزینه تهیه و نصب آن­ها در مقایسه با جک­های الکترومکانیکی بالاتر می­باشد. بالتبع هزینه­های مربوط به تعمیر و نگهداری این نوع از جک­ها نیز بالاتر از جک­های الکترومکانیکی خواهد بود. عموما در درب­هایی که در ان­ها از جک­های هیدرولیکی استفاده می­شود برای اطمینان از ایمنی و کارکرد درست جک­ها از قفل برقی متناسب با درب­ها نیز استفاده می­شود.

جک پارکینگ الکترومکانیکی

همان طور که در مورد جک­های هیدرولیکی نیز گفتیم، این نوع جک­ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به جک­های الکترومکانیکی دارند. تفاوت اصلی این دو جک در کارکرد آن­ها می­باشد. اساس کار جک­های الکترومکانیکی از طریق چرخ دنده­ها و گیربکس صورت می­گیرد.

این نوع از جک­های بازویی را اغلب در مکان­هایی مثل منازل و یا پارکینگ­های شخصی استفاده می­کنند که شلوغی متوسطی داشته و چندان پرتردد نیستند. یکی از معایب اصلی این نوع از جک­ها، حساس بودن جک­های الکترومکانیکی به دماهای بسیار بالا یا پایین می­باشد که در چنین هواهایی دچار اختلال در عملکرد خواهند شد.

در مقابل از مزایای جک­های الکترومکانیکی می­توان به وجود ولتاژهای متنوع برای آن­ها همچون ولتاژهای 220 ولت و 24 ولت اشاره کرد. جک­های الکترومکانیکی قابلیت تحمل وزن­های بین 100 الی 500 کیلوگرم را داشته و از مقاومت خوبی نیز در برابر ضربه برخوردار می­باشند. در بسته بندی این جک­ها مواردی شامل برد مدار فرمان، دو عدد بازوی راست و چپ، چشمی یا فتوسل، ریموت کنترل، براکت جهت نصب و آنتن نگاهدارنده قرار داده شده است.

جک پارکینگ ریلی

جک­های برقی ریلی از کارکردهای بسیار متنوع و حالت­های گوناگونی برخوردارند و آن­ها را می­توان در شرایط آب و هوایی گوناگون و در مکان­هایی با میزان تردد کم یا زیاد مورد استفاده قرار داد. از آنجایی که این نوع از جک­های پارکینگی فضای بسیار کمی را بعد از نصب اشغال می­کنند، یکی از بهترین گزینه­های موجود برای مکان­هایی است که از فضای ورودی محدودی برخوردار می­باشند. صدای تولید شده در هنگام باز و بسته شدن درب­های با جک ریلی بسیار کم بوده و اصطکاک زیادی نیز با سطح تولید نمی­کنند.

این نوع از جک­ها را می­توان هم برای درب­های تک لنگه و هم دو لنگه استفاده نمود. زمانی که نیروی برق قطع شود، می­توان با استفاده از خلاص کن که در این جک­ها قرار داده شده است درب­ها را به صورت دستی باز و بسته نمود.

جک لولایی تک لنگه

این نوع از جک­ها را تنها برای درب­های اتوماتیکی می­توان استفاده کرد که یک لنگه دارند. جک­های لولایی تک لنگه در کنار درب­های تک لنگه فضای زیادی را اشغال می­کنند و بهتر است از آن­ها در مکان­هایی با رفت و آمد کمتر استفاده نمود. این جک­های لولایی قادر به تحمل فشارهای زیاد نبوده و از این رو می­بایست در آن­ها از قفل برقی نیز استفاده نمود. درب­های تک لنگه که در آن­ها از جک لولایی استفاده شده است از طریق دستورات ارسال شده از جانب مدار فرمان باز و یا بسته می­شوند.

جک لولایی دو لنگه

در درب­هایی که از ابعاد بزرگ و وزن زیادی برخوردار هستند، به طور عمده از جک­های لولایی دو لنگه استفاده می­شود. همچنین در مکان­هایی که ماشین­های بزرگ و سنگین تردد دارند نظیر کارخانه­ها و یا پارکینگ­های بزرگ نیز این نوع جک­ها عملکرد خوبی از خود نشان می­دهند. این نوع از جک­ها بسیار کارآمد و پراستفاده هستند و می­توان گفت که در میان سایر انواع جک­های پارکینگی یکی از بهترین­ها می­باشند.

جک برقی زیرسطحی

گاه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ابعاد درب­ها و یا محل پارکینگ و ورودی آن­ها نتوان از جک­های بازویی استفاده کرد. در چنین شرایطی جک­های برقی زیرسطحی مورد استفاده قرار می­گیرند. نصب این نوع از جک­ها بر روی درب­ها هیچ تاثیری بر ظاهر و نمای آن­ها بر جای نگذاشته و با این حال آن­ها را کاملا اتوماتیزه می­نماید. جک­های برقی زیر سطحی را می­توان در اماکن مختلف با ترددهای متفاوت و آب و هواهای گوناگون مورد استفاده قرار داد. در این نوع جک­ها تنظیم میزان سرعت و زاویه باز شدن درب­ها در دست خود شماست و می­توانید بر اساس نیاز خود آن را تعیین کنید. لازم به ذکر است که این نوع از جک­ها می­توانند درب­ها را تا 180 درجه نیز باز نمایند. همچنین در این جک­ها از یک قفل هیدرولیک برای جلوگیری از به حرکت در آمدن درب­ها نیز استفاده می­شود.

جمع بندی

جک­های پارکینگ یکی از تجهیزات امنیتی کارآمد در درب­های اتوماتیک به شمار می­روند که به شما اجازه می­دهند بدون نیاز به پیاده شدن از خودرو، درب­های پارکینگ را تنها با استفاده از فشردن یک دکمه باز و بسته کنید. این جک­ها در انواع مختلف و مدل­های گوناگونی در بازار موجود می­باشند که تمامی آن­ها از اجزا مشخصی نظیر مدار فرمان، چشمی، فلاشر، بازو و ریموت کنترل تشکیل شده است.