آشنایی با انواع جک پارکینگ

  با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری­های نوین در عرصه­های گوناگون، این روزها اکثر لوازم و تجهیزات مورد استفاده توسط افراد به صورت خودکار و اتوماتیک در آمده­اند. درب­ها هم یکی از پرمصرف­ترین ابزارها می­باشند که این روزها جهت سهولت استفاده و حفظ امنیت کاربران بیشتر آن­ها به صورت اتوماتیک درآمده­اند. جز کلیدی این سیستم که می­تواند درب­های معمولی را به درب­های اتوماتیک با کاربری راحت و بی دردسر تبدیل کند، جک­های پارکینگ می­باشند.

  این نوع جک­ها انواع گوناگونی را در بر می­گیرند که برای انواع درب­های تک لنگه و دو لنگه با وزن­ها و سازهای متنوع و میزان ترددهای گوناگون تولید شده­اند. با استفاده از این جک­ها به کاربران این امکان داده شده است که بتوانند به راحتی و تنها با فشردن یک دکمه درب­های پارکینگ خود را باز و یا بسته نمایند.

  جک پارکینگ از چه قسمت­هایی تشکیل شده است؟

  جک­های به کار رفته در درب­های پارکینگ انواع مختلفی را شامل می­شوند که از نظر کارکرد، تعداد بازو، وزن قابل تحمل و سایر موارد تفاوت­هایی با یکدیگر دارند اما کلیه آن­ها از اجزا و قسمت­های مشابهی تشکیل شده­اند.

  به طور کلی در جک­های پارکینگ می­توان بخش­هایی شامل فتوسل یا چشمی، بازوهای قرار گرفته بر روی درب­ها، مدار کنترل، فلاشر یا چراغ­های هشدار دهنده، ریموت کنترل و بخش­های فلزی را یافت که وجود تمامی آن­ها برای کارکرد درست جک­های پارکینگ ضروری می­باشد.

  چشمی­ها و سنسورهایی که در جک­های پارکینگ تعبیه شده است باعث می­شود که موانع موجود بر سر راه درب­ها در هنگام باز و بسته شدن شناسایی شده و از برخورد درب­ها به این موانع جلوگیری به عمل آید. لازم به ذکر است که کلیه انواع جک­های پارکینگ با استفاده از جریان برق کار می­کنند و در زمان نبود و یا قطعی برق می­بایست آن­ها را به صورت دستی باز و یا بسته کرد.

  جک پارکینگ بازویی

  جک­های بازویی را می­توان هم برای درب­های تک لنگه و هم در درب­های دو لنگه استفاده نمود که می­توانند جابه جایی درب­ها با وزن­های مختلف را انجام دهند. در مدار فرمان این قبیل جک­ها یک نیروی الکتریکی تولید می­شود که جک­ها با استفاده از این نیرو می­توانند درب­ها را باز و بسته نمایند. این نیروی الکتریکی پس از این که تولید شد از مدار فرمان به سمت لنگه­های درب منتقل می­شود که این کار بر اساس نوع جک بازویی به صورت الکترومکانیکی و یا هیدرولیکی انجام می­گیرد.

  در صورتی که در جک­های پارکینگ بازویی از روغن استفاده شود، بهتر است که میزان این روغن و کیفیت آن به صورت دوره­ای مورد ارزیابی قرار گیرد. جک­های پارکینگی بازویی خود دو دسته جک­های الکترومکانیکی و هیدرولیکی را در بر می­گیرند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن­ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

  جک پارکینگ هیدرولیکی

  اساس کار جک­های پارکینگ هیدرولیکی بر مبنای وارد آمدن فشار بر حجم مشخصی از روغن موجود در یک محفظه استوانه­ای شکل می­باشد. این طرز کار جک­های هیرولیکی باعث شده است که آن­ها بدون ایجاد هیچ گونه صدا و اصطکاکی با سطوح کار کرده و درب­ها را به صورت کاملا روان باز و بسته نمایند. عمده کاربرد جک­های هیدرولیکی در اماکن شلوغ و پرتردد نظیر واحدهای مسکونی پرجمعیت، کارگاه­ها و کارخانه ­ها، فروشگاه­ها و اماکنی از این دست می­باشد که تردد در آن­ها بالا است.

  ظاهر جک­های هیدرولیکی مشابه جک­های الکترومکانیکی است اما هزینه تهیه و نصب آن­ها در مقایسه با جک­های الکترومکانیکی بالاتر می­باشد. بالتبع هزینه­های مربوط به تعمیر و نگهداری این نوع از جک­ها نیز بالاتر از جک­های الکترومکانیکی خواهد بود. عموما در درب­هایی که در ان­ها از جک­های هیدرولیکی استفاده می­شود برای اطمینان از ایمنی و کارکرد درست جک­ها از قفل برقی متناسب با درب­ها نیز استفاده می­شود.

  جک پارکینگ الکترومکانیکی

  همان طور که در مورد جک­های هیدرولیکی نیز گفتیم، این نوع جک­ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به جک­های الکترومکانیکی دارند. تفاوت اصلی این دو جک در کارکرد آن­ها می­باشد. اساس کار جک­های الکترومکانیکی از طریق چرخ دنده­ها و گیربکس صورت می­گیرد.

  این نوع از جک­های بازویی را اغلب در مکان­هایی مثل منازل و یا پارکینگ­های شخصی استفاده می­کنند که شلوغی متوسطی داشته و چندان پرتردد نیستند. یکی از معایب اصلی این نوع از جک­ها، حساس بودن جک­های الکترومکانیکی به دماهای بسیار بالا یا پایین می­باشد که در چنین هواهایی دچار اختلال در عملکرد خواهند شد.

  در مقابل از مزایای جک­های الکترومکانیکی می­توان به وجود ولتاژهای متنوع برای آن­ها همچون ولتاژهای 220 ولت و 24 ولت اشاره کرد. جک­های الکترومکانیکی قابلیت تحمل وزن­های بین 100 الی 500 کیلوگرم را داشته و از مقاومت خوبی نیز در برابر ضربه برخوردار می­باشند. در بسته بندی این جک­ها مواردی شامل برد مدار فرمان، دو عدد بازوی راست و چپ، چشمی یا فتوسل، ریموت کنترل، براکت جهت نصب و آنتن نگاهدارنده قرار داده شده است.

  جک پارکینگ ریلی

  جک­های برقی ریلی از کارکردهای بسیار متنوع و حالت­های گوناگونی برخوردارند و آن­ها را می­توان در شرایط آب و هوایی گوناگون و در مکان­هایی با میزان تردد کم یا زیاد مورد استفاده قرار داد. از آنجایی که این نوع از جک­های پارکینگی فضای بسیار کمی را بعد از نصب اشغال می­کنند، یکی از بهترین گزینه­های موجود برای مکان­هایی است که از فضای ورودی محدودی برخوردار می­باشند. صدای تولید شده در هنگام باز و بسته شدن درب­های با جک ریلی بسیار کم بوده و اصطکاک زیادی نیز با سطح تولید نمی­کنند.

  این نوع از جک­ها را می­توان هم برای درب­های تک لنگه و هم دو لنگه استفاده نمود. زمانی که نیروی برق قطع شود، می­توان با استفاده از خلاص کن که در این جک­ها قرار داده شده است درب­ها را به صورت دستی باز و بسته نمود.

  جک لولایی تک لنگه

  این نوع از جک­ها را تنها برای درب­های اتوماتیکی می­توان استفاده کرد که یک لنگه دارند. جک­های لولایی تک لنگه در کنار درب­های تک لنگه فضای زیادی را اشغال می­کنند و بهتر است از آن­ها در مکان­هایی با رفت و آمد کمتر استفاده نمود. این جک­های لولایی قادر به تحمل فشارهای زیاد نبوده و از این رو می­بایست در آن­ها از قفل برقی نیز استفاده نمود. درب­های تک لنگه که در آن­ها از جک لولایی استفاده شده است از طریق دستورات ارسال شده از جانب مدار فرمان باز و یا بسته می­شوند.

  جک لولایی دو لنگه

  در درب­هایی که از ابعاد بزرگ و وزن زیادی برخوردار هستند، به طور عمده از جک­های لولایی دو لنگه استفاده می­شود. همچنین در مکان­هایی که ماشین­های بزرگ و سنگین تردد دارند نظیر کارخانه­ها و یا پارکینگ­های بزرگ نیز این نوع جک­ها عملکرد خوبی از خود نشان می­دهند. این نوع از جک­ها بسیار کارآمد و پراستفاده هستند و می­توان گفت که در میان سایر انواع جک­های پارکینگی یکی از بهترین­ها می­باشند.

  جک برقی زیرسطحی

  گاه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ابعاد درب­ها و یا محل پارکینگ و ورودی آن­ها نتوان از جک­های بازویی استفاده کرد. در چنین شرایطی جک­های برقی زیرسطحی مورد استفاده قرار می­گیرند. نصب این نوع از جک­ها بر روی درب­ها هیچ تاثیری بر ظاهر و نمای آن­ها بر جای نگذاشته و با این حال آن­ها را کاملا اتوماتیزه می­نماید. جک­های برقی زیر سطحی را می­توان در اماکن مختلف با ترددهای متفاوت و آب و هواهای گوناگون مورد استفاده قرار داد. در این نوع جک­ها تنظیم میزان سرعت و زاویه باز شدن درب­ها در دست خود شماست و می­توانید بر اساس نیاز خود آن را تعیین کنید. لازم به ذکر است که این نوع از جک­ها می­توانند درب­ها را تا 180 درجه نیز باز نمایند. همچنین در این جک­ها از یک قفل هیدرولیک برای جلوگیری از به حرکت در آمدن درب­ها نیز استفاده می­شود.

  جمع بندی

  جک­های پارکینگ یکی از تجهیزات امنیتی کارآمد در درب­های اتوماتیک به شمار می­روند که به شما اجازه می­دهند بدون نیاز به پیاده شدن از خودرو، درب­های پارکینگ را تنها با استفاده از فشردن یک دکمه باز و بسته کنید. این جک­ها در انواع مختلف و مدل­های گوناگونی در بازار موجود می­باشند که تمامی آن­ها از اجزا مشخصی نظیر مدار فرمان، چشمی، فلاشر، بازو و ریموت کنترل تشکیل شده است.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت تعمیر درب اتوماتیک 09126756940 محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
error: 09126756940(سرویس دُر)
Call Now Buttonتماس